Roligt kostar pengar?

Att äta ute ofta är dyrt, Superfood är dyrt, men vanlig hederlig vegansk kost är inte det! Ser du massa hippa recept fullspäckade med t.ex. blåbär, dyra frön eller pulver överallt? Du behöver inte dem för att få i dig allt du behöver. Många av de exklusivare specialprodukterna som lätt sammankopplas med veganism har inga direkta samband. En vegansk kost kan byggas upp precis på lika många sätt som det finns veganer. Precis som köttätare väljer att leva mer eller mindre flådigt, gör veganer det. Och det blir inte mindre mättande, gott eller tillfredställande för att du köper de billigare alternativen. Det blir bara lite mindre lyxigt. Inga konstigheter.

Blåbär är rena lyxen. Bygg upp din vegankost som DU vill ha den! Billig som dyr, men alltid bra för dig och din omgivning.

Tips för att hålla ner kostnaderna

Mycket av kostnaderna i en vegansk kost går till det färska på tallriken. Frukt och grönt kostar. Däremot finns det ofta gott om rabatter, så om du är villig att anpassa dina inköp efter specialpriserna så får du med den hälsosamma gröna kosten – för mindre pengar. Många köttätare håller nere på det gröna för att jämna ut sina utgifter för mat. Om du är en av dem ger du alltså din kost ett lyft när du blir vegan. Du behöver inte köpa det dyraste, som avokado, chiafrön, quinoa eller spirulina. Många gör det av intresse, men det är inte mer än så. Så du kan fortsätta med samma budget som vanligt, och få en färggladare tallrik.

Att leva billigt fungerar på exakt samma sätt om du är allätare eller vegan. Du får hålla dig borta från dyra fällor och laga storkok till matlådor för hela veckan. Köp hem sånt som är billigt och håller sig länge, så som rotfrukter och frysta grönsaker.

Undvik de dyra halvfabrikaten, som oumph eller korvar och ostar. Du kan bli lika mätt och nöjd på bönor och linser. Med dem kan du göra proteinrika biffar eller grytor, i massor av olika goda varianter.

Tips! Istället för att köpa linser och bönor blötlagda, köp dem torra i storpack och koka dem själv. Superbilligt!

 

Vår budget för 1 månad à 2 personer ligger på ca 2000 kr, och då är vi måna om att låta maten kosta. Vi köper det vi är sugna på oavsett pris, men håller alltid utkik efter rabatter på frukt och grönt!

 

Jämför priserna!